امام محمد باقر علیه السلام
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رحمان نجفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟نویسنده:سیده فاطمه موسوی
 
وضع شیعیان و دوستان ایشان چندان خوب نیست آقا همیشه برای میهمانان خود بهترین غذاها را تدارک می بینند و به عنوان هدیه مقداری لباس و پول به آنها می بخشند . گاهی تا پانصد هزار درهم هدیه می دهند. من که خدمتکار ایشانم گاهی به ایشان می گویم »آقا !خرج خانواده ی خود شما سنگین است و از نظر در آمد وضع متوسطی دارید بهتر نیست که در پذیرایی از میهمانان ودوستان با احتیاط بیش تری رفتار کنید ؟
می فرمایند :ای سلمی !نیکی دنیا ،رسیدگی به برادران و دوستان و آشنایان است.
تهی دست شده ام و امیدی به دوستانم ندارم به ناچار نزد امام می روم و او را از حال خود آگاه می کنم. ایشان می فرمایند :بد برادری است آن برادری که به هنگام ثروت و توانمندی حالت را بپرسد و تو را در نظر داشته باشد ولی زمانی که تهی دست و نیازمند شدی از تو بِبُرد وسراغت نیاید.
سپس ایشان به خدمتکارشان دستور می دهند تا هفتصد درهم برای من بیاورد. می فرمایند :این مقدار را خرج کن و هر گاه تمام شد و نیاز داشتی با مرا از حال خود باخبر ساز
ایشان همیشه به شاگردانشان می فرمایند :اگر همه ی مردم به شما بگویند تو آدم بدی هستی باید بکوشی سخن آنها تو را غمگین نسازد واگر گفتند تو آدم صالحی هستی باز هم سخن آنها تو را شادمان نسازد .
مرد نصرانی با تمسخر می گوید :تو بقر هستی ؟
بدون این که ذره ای عصبانی شود با آرامش خاصی می گوید :من باقرم .
می گویم :تو فرزند زنی آشپز هستی ؟
...این حرفه او بوده است و ننگ و عاری برای او نخواهدبود.
می گوید :توفرزند زنی سیاه چرده و زنگی و..هستی با نرمی جواب می دهد :اگر تو راست می گویی و مادرم آن گونه که تو توصیف می کنی بوده است پس از خدا می خواهم او را بیامرزد و اگر ادعاهای تودروغ و بی اساس است از خداوند می خواهم تو را بیامرزد .
نصرانی از حلم و بردباری عجیب او به شگفت می آید و اسلام می آورد .
در سفر همراه ایشان شده ام .همیشه اول من سوار بر مرکب خود می شوم و سپس ایشان بر مرکب خویش سوار می شوند و این نهایت احترام و رعایت حرمت است. زمانی که برمرکب می نشینم و در کنار یکدیگر قرار می گیریم آن چنان با من گرم می گیرند واز حالم جویا می شوند که گویی لحظاتی قبل در کنار هم نبوده ایم و دوستی را پس از روزگاری دوری جسته است .
می گویم :شما در معاشرت و لطف و محبت به همراهان و رفیقان به گونه ای رفتار می کنید که از دیگران سراع ندارم و به راستی اگر دیگران دست کم در اولین برخورد چنین رفتاری با دوستانشان داشته باشند ارزنده و قابل تقدیر خواهد بود .
امام می فرمایند :آیا نمی دانی که مصافحه (نهادن دست محبت در دست دوستان ومؤمنان )چه ارزشی دارد؟مؤمنان هر گاه با یکدیگر مصافحه کنند ودست دوستی بفشارند گناهانشان همانند برگ های درخت فرو می ریزد و در غرق لطف خدایند تا از یکدیگر جداشوند
پس از نماز بر جنازه مراسم تدفین ادامه می یابد صاحب عزا از امام سپاسگذاری می کند و می گوید :شما توان راه رفتن زیادی ندارید به همین اندازه که لطف کرده و در تشییع جنازه شرکت کرده اید متشکریم .
به امام می گویم :بهتر است بازگردیم زیرا من سؤالی دارم که می خواهم از محضرتان استفاده کنم .
ایشان می فرمایند :[ای زراره ]به کار خود ادامه بده ما با اجازه ی صاحب عزا نیامده ایم تا با اجازه او بازگردیم تشییع جنازه یک مؤمن فضل و پاداشی دارد که ما به خاطر آن آمده ایم . به هر مقدار که انسان به تشییع ادامه دهد و به مؤمن حرمت نهد از خداوند پاداش می گیرد .
بیمار که شدند به من فرمودند «عده ای از مردم مدینه را خبر کن تا نزد من آیند و شاهد وصیت من باشند .»هنگامی که آمدند ایشان این گونه وصیت نمود :«فرزندم جعفر ....هنگامی که من رحلت کردم مرا غسل داده و کفن می نمایی آن گاه برای من قبر آماده می سازی و و اگر دیدی رسول الله لحد برای من آماده ساخته است تصدیق می کنید قبر مرا به مقدار چهار انگشت از سطح زمین بالا می آوری و بر روی قبر آب می پاشی ».
ایشان که رفتند گفتم :این دستورها رابه من می فرمودی انجام می دادم نیازی به حضور شاهدان نبود پدرم فرمودند:برای این آنها را شاهد گرفتم که بدانند تو وصی من هستی و در باب امامت نزاع و اختلاف پدید نیاید .
منابع :
1ـ امام باقر علیه السلام الگوی زندگی حبیب الله احمدی قم فاطیما1383
2ـ امام باقر علیه السلام جلوه امامت در افق دانش احمد ترابی مشهد آستان قدس رضوی 1373
3ـ در مکتب فجر دانش ها حضرت امام باقر علیه السلام دکتر علی قائمی امید 1376
منبع : ماهنامه فرهنگی اجتماعی دیدار شماره 110 نوع مطلب : امام محمد باقر علیه السلام، فضائل و كرامات، مقالات، 
برچسب ها : مقالات،
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic