امام محمد باقر علیه السلام
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رحمان نجفی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
بیشترین علاقمندی شما در این وبسایت؟اسلام شناسانی بزرگ به جامعه اسلامی هدیه كرد دانشمندانی كه هر یك خود مرجعی مهم در مسایل علمی و مذهبی به شمار می آیند دستاوردهای این دانشگاه فعال علمی دینی گسترده تر از آن است كه بتوان به تمام آن اشاره كرد اما از باب نمونه تنی چند از این بزرگان را معرفی می كنیم.

ابان بن تغلب بن رباح بكری كوفی

از آل بكر بن وائل و اهل كوفه است او محضر حضرت زین العابدین، حضرت باقر و حضرت صادق علیهم السلام را درك نمود، ثقه ای جلیل القدر، فقیه، قاری، لغوی و مقدم در هر فنی بوده است. از تألیفات او كتابهای غریب القرآن، فضائل و احوال صفین است. امام ششم(ع) به ایشان بسیار علاقه مند بود، هرگاه به خدمت امام می رسید حضرت امر می فرمود كه برای ابان وساده ای می افكندند و با وی مصافحه و معانقه و احوالپرسی می كرد و او را بسیار احترام می نمود.

ابو بصیر

لیث بن بختری مرادی كوفی، مكنی به ابو بصیر و ابو محمد، از شمار نیكان و پاكانی است كه حضرت جعفر بن محمد ایشان را به بهشت بشارت داده اند. از امام صادق(ع) روایت شده كه فرمودند: كسی مانند زراره و ابو بصیر و محمد بن مسلم و برید بن معاویه عجلی، نام ما و احادیث پدرم را زنده نكرد و اگر این جماعت نبودند، احدی استنباط این امر را نمی كرد.

ابو حمزه ثمالی

نامش ثابت و اسم پدرش دینار و كنیه اش ابو صفیه است. وی از ثقات سلسله امامیه و از مشایخ اهل كوفه است، كه روایات او نزد علمای معتمد و موثق و مورد قبول است. او دارای كتابی در تفسیر قرآن است و رساله حقوق امام سجاد(ع) و دعای سحر از او نقل شده است.

جابر بن حیان

كنیه اش ابو عبدا... و یا ابو موسی معروف به صوفی، شیمیدان بزرگ اسلامی است كه در اصل خراسانی است لیكن محل تولدش تحقیقاً معلوم نشده است. حیان پدر او خراسانی بوده و در طوس داروخانه داشته و مورد اعتماد همگان بود. حیان در خراسان كشته شد و پسرش جابر كه بسیار جوان بود با سپاهیان شیعه از خراسان به كوفه آمد و از آنجا به مدینه طیبه به خدمت حضرت باقر(ع) شرفیاب شد و بعدها در ردیف شاگردان امام صادق(ع) قرار گرفت و به قدری به حضرت نزدیك شد كه پیوسته مورد لطف و محبت حضرت صادق(ع) بود. تصنیفات او را حدود پانصد جلد گفته اند ولی بیشتر آنها از دست رفته است. كتابهای اسرار الكیمیا و تصحیحات كتب افلاطون و الخواص و صندوق الحكمه از ایشان است. او در كشورهای اروپایی شهرت فراوان دارد. او كسی است كه الكل را كشف كرد و آن را زیت الزاج نامید. سرانجام در طوس درگذشت. او در نوشته هایش چنین تصریح كرده كه، در همه این علوم شاگرد جعفر بن محمد بوده است و در همه جا از امام به عنوان سیدی جعفر الصادق یاد كرده است.


زرارة بن اعین بن سنسن شیبانی كوفی

نام اصلی اش عبد ربه و كنیه اش ابو الحسن و ابو علی است. از اصحاب اجماع و از بزرگترین فقها و اجلای محدثین و متكلمین امامیه و یكی از برجسته ترین اصحاب امام صادق(ع) و امام كاظم(ع) بوده است. در او جمیع خصال نیكو ، از علم و فضل و فقاهت و دیانت و وثاقت جمع شده بود به علاوه او مردی ادیب، شاعر، متكلم و قاری بوده و در زهد و پارسایی كم نظیر بوده است. مرحوم علامه حلی، شیخ نجاشی و شیخ طوسی ایشان را در حد بالایی توصیف كرده اند. محمد بن مسلم بن رباح ثقفی، ابو جعفر طحان، از معروفترین اصحاب امام باقر(ع) و امام صادق(ع) و از حواریین ایشان بوده است. محمد بن مسلم یكی از چهار نفری است كه امام صادق(ع) در باره آنها فرمود آنان محبوبترین مردم نزد من هستند چه زنده و چه مرده و نیز فرمود: محمد بن مسلم از حفاظ دین است. او در عبادت مشهور و یكی از عباد زمانه خود بود. در زمان خود اورع و افقه مردم بود. احادیث زیادی را نقل كرده و علمای شیعه به صحت احادیث ایشان اجماع دارند. مدت چهار سال در مدینه اقامت گزید و پیوسته به محضر امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شرفیاب می شد. سی هزار حدیث از امام باقر(ع) و شانزده هزار حدیث از امام صادق(ع) شنیده بود.


هشام بن حكم

ابو محمد یا ابو الحكم كندی یا شیبانی، بغدادی یا كوفی، از اعاظم ائمه كلام و از كیای اعلام و از بهترین شاگردان مكتب امام صادق(ع) و از خواص اصحاب امام هفتم(ع) بوده است. او دانشمندی جامع در علوم عقلی و نقلی، خوش قریحه، حاضر جواب، خوش بیان و عقاید شناسی بزرگ بوده است. تاریخ ولادتش به طور قطع معلوم نیست اما می توان حدس زد كه در اوایل قرن دوم هجری بوده است. زادگاهش شهر كوفه و محل نشو و نمای او شهر واسط است. امام صادق(ع) با انفاس قدسیه اش چنان هشام را برای مباحثه با مخالفین مجهز و آماده نمود كه در هیچ مناظره ای از هیچ كس شكست نخورد و همیشه قهرمانی پیروز بود. آوازه شهرت او چنان حوزه های علمی اسلامی را گرفته بود كه هرگاه دانشمندان بنام با اینكه او را ندیده بودند در مناظره ای از شخصی شكست می خوردند حدس می زدند كه آن شخص هشام بن حكم است. علمای رجال كتابها و تألیفات زیادی را به ایشان نسبت می دهند كه همه از سعه دانش و اطلاعات وسیع او در زمینه های مختلف حكایت می كند. از كتابهای او پیداست كه در زمینه های فقه، اصول، احادیث، توحید اصول دین، امامت و همچنین رد بر زنادقه، مادیون، دوگانه پرستان و معتزله، نوشته های زیادی داشته است. بعضی كتابهای او را بالغ بر سی جلد ذكر كرده اند.
منبع: روزنامه قدس


نوع مطلب : امام محمد باقر علیه السلام، فضائل و كرامات، مقالات، 
برچسب ها : مقالات،
لینک های مرتبط :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
امکانات جانبی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات